افت قند خون یا (هیپوگلایسمی) حالتی کاملاً شایع در افراد دیابتی است که داروهای پایین آورنده قند خون دریافت می‌کنند و زمانی اتفاق می‌افتد که سطح قند خون پایین می‌آید.
افت قند خون خفیف معمولاً به زمانی گفته می‌شود که قند خون به کمتر از ۷۰ میلی‌گرم در دسی لیتر برسد.معمولاً علائم خفیف‌تر افت قند خون در قند خون ۵۰ الی ۶۰ میلی‌گرم در دسی لیتر و علائم شدیدتر در قند خون کمتر از ۴۰ میلی‌گرم در دسی لیتر رخ می‌دهد.
به‌طور میانگین دیابتی‌های نوع یک‌هفته‌ای یک تا دو بار دچار افت قند خون می‌شوند که این حالت در دیابتی‌های نوع ۲ بسیار کمتر اتفاق می‌افتد.در افراد غیر دیابتی بدن قبل از اینکه قند خون خیلی پایین بیاید ترشح انسولین را متوقف می‌کند اما در افراد دیابتی به‌ویژه آن‌هایی که انسولین دریافت می‌کنند کنترلی در آزادسازی انسولین دریافتی وجود ندارد.

به خاطر داشته باشید مدیوماه یک مرکز فعال مشاوره و درمان است. پس جهت کسب مشاوره رایگان و تماس با ما میتوانید به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

انسولین کارش را که همان پاک‌سازی قند خون است حتی اگر منجر به افت قند خون شود انجام می‌دهد.افت قند خون معمولاً قبل از وعده‌های غذایی بعد یا در حین انجام فعالیت بدنی شدید و یا زمانی که انسولین به حداکثر میزان فعالیت خود رسیده است اتفاق می‌افتد.در بعضی موارد نیز فرد در نیمه‌شب و هنگام خواب دچار افت قند خون می‌شود.

علل به وجود آورنده افت قند خون:

 

• تزریق انسولین زیاد
• فعالیت بدنی زیاد
• دریافت کم کربوهیدرات
• دریافت غذا با تأخیر
• مصرف الکل با معده خالی

افت قند خون

آیا در شب افت قند خون داشته‌اید؟
با توجه به وضعیت علائم می‌توانید به این سؤال پاسخ دهید:

1- آیا لباس و ملحفه خوابتان نمناک بوده است؟
2-آیا در خواب کابوس دیده‌اید؟

3-آیا وقتی بیدار می‌شوید احساس خستگی و سردرد دارید؟

اگر پاسخ‌هایتان بلی است بهتر است قند خونتان را ۲ الی ۳ بار در شب اندازه بگیرید و سعی نمایید غذا- فعالیت بدنی – و میزان داروهایتان را باهم تنظیم کنید.

واکنش افراد مختلف نسبت به کاهش قند خون متفاوت است، بنابراین بهتر است نشانه‌های بدن خود را بشناسید و بدانید که بهترین راه تشخیص افت قند خون اندازه‌گیری قند خون است.

علائم اولیه :

 

 علائم اولیه افت قند خون عبارت‌اند از:

  • بی‌قراری
  • لرزش
  • گرسنگی شدید

 بعضی دیگر از عوارض مانند:

 برآشفتگی، احساس اندوه، عدم تمرکز و تاری دید در اثر کاهش طولانی‌مدت قند خون و تأثیر آن بر مغز اتفاق می‌افتد .تشخیص علائم اولیه افت قند خون اغلب دشوار است. اگر به‌دفعات دچار افت قند خون می‌شوید، به‌ویژه وقتی سال‌هاست که دیابت دارید ممکن است توانایی تشخیص علائم اولیه را ازدست‌داده باشید و بدین ترتیب در معرض افت قند خون شدید قرار بگیرید.

درمان :

مرحله ۱

در مرحله اول قند خونتان را اندازه بگیرید علائم را جدی بگیرید و به‌سرعت درمان را شروع کنید.اگر افت قند خون شدید دارید اما هنوز هوشیار هستید باید قندی دریافت کنید که به‌سرعت از دستگاه گوارش جذب شود بهتر است همیشه قند همراه خود داشته باشید.در این حالت از مصرف شکلات و آب‌نبات اجتناب کنید زیرا چربی آن مانع جذب سریع قند می‌شود.

چکاپ قند خون

مرحله ۲

 یکی از موارد زیر را مصرف و ۱۵ دقیقه صبر کنید:

  • حدود ۳ تا ۴ حبه قند (15 گرم)
  • نصف لیوان آبمیوه
  • یک قاشق غذاخوری شکر یا عسل

 قند خونتان را اندازه بگیرید اگر افزایش نیافته بود این کار را تکرار نمایید تا زمانی که قندتان بالا رفت یک میان وعده مانند نان و پنیر مصرف کنید.

مرحله ۳

اگر به علائم افت قند خون بی‌تفاوت باشد دچار افت قند خون شدید می‌شوید و هوشیاری خود را از دست خواهید داد.در این هنگام به‌قدری بی‌قرار می‌شوید که هرگونه کمکی را رد می‌کنید در این حالت فرد دیگری باید وارد عمل شود نمی‌توانید چیزی بخورید یا بنوشید اما قند خونتان باید به‌سرعت بالا رود.مطمئن‌ترین راه دریافت گلوکاگون تزریقی است.

علایم افت شدید قند خون شامل بی قراری شدید و بی هوشی می باشد.

آیا باید درخواست آمبولانس نمود؟

 بله. اگر بیمار به دلیل افت شدید قند خون بی‌هوش شود باید برای او درخواست آمبولانس شود سپس بلافاصله گلوکاگون توسط فردی که نحوه استفاده از آن را می‌داند به وی تزریق شود.لازم به ذکر است اطرافیان بیمار در این زمان نباید هیچ‌گونه مواد خوراکی از طریق دهان به او بدهند.

 نکته مهم : برای پیشگیری از افت قند خون خوردن میان وعده‌ها را هرگز فراموش نکنید.

گلوکاگون چیست؟

گلوکاگون هورمونی است که توسط پانکراس و به‌منظور افزایش قند خون ترشح می‌شود.از پزشکتان بپرسید که آیا لازم است گلوکاگون داشته باشید یا خیر.اگر پاسخ مثبت بود، آن را تهیه کنید و از اطرافیانتان بخواهید چگونگی کارکرد با آن را یاد بگیرند.

 کیت گلوکاگون حاوی یک سرنگ از پیش پرشده با آب مقطر یک ویال حاوی یک میلی‌گرم پودر گلوکاگون و دستورالعمل استفاده از کیت گلوکاگون است.تاریخ‌مصرف روی کیت را چک نمایید.پس از تزریق گلوکاگون احتمال دارد دچار تهوع شوید، بنابراین بهتر است سرتان را بالاتر از معده قرار دهید.بدنتان باید طی مدت 5  تا ۲۰ دقیقه به گلوکاگون پاسخ دهد.وقتی به‌اندازه کافی هوشیار شدید که بتوانید چیزی بجوید یا ببلعید می‌توانید مایعات شیرین بنوشید و پس‌ازآن یک میان وعده مانند نان و پنیر بخورید.اگر بدنتان به تزریق اول پاسخ نداد باید تزریق بعدی انجام گیرد.لازم است کارت شناسایی همراه داشته باشید که در موارد اضطرار نمایانگر دیابتی بودن شما باشد. 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید در این بحث شرکت کنید؟
آزادانه مشارکت کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *